Kryzys a hipoteczne kredyty walutowe

Kryzys finansowy w bardzo dużym stopniu wpływa na dostępność poszczególnych produktów finansowych, jakie można znaleźć w bankowych ofertach. Zdecydowanie najtrudniej jest obecnie uzyskać kredyt hipoteczny – zwłaszcza w walutach obcych. Nie tak dawno temu ogromne zamieszanie na rynku wywołał dynamiczny wzrost kursu franka szwajcarskiego. Kredyty w tej walucie bardzo mocno zdrożały.
Sytuacja ta spowodowała, że banki jeden po drugim zaczęły się wycofywać z udzielania kredytów we frankach. Aktualnie coraz trudniej jest również dostać kredyt w euro – wymienić można kilka banków, z oferty których tego rodzaju kredyty zniknęły. W czym można upatrywać powodów takiego, a nie innego stanu rzeczy? Banki tłumaczą to na kilka sposobów. Po pierwsze – w rachubę wchodzi troska o klienta. Wiadomo, że w dobie kryzysu złotówka mocno traci na wartości, a to znajduje przełożenie na wysokość spłacanych rat – są one po prostu wyższe. Kolejna kwestia to taka, że banki troszczą się o swoje portfele kredytowe. Należy w tym momencie mieć na względzie fakt, iż w wartość kredytu walutowego jest dużo większa aniżeli wartość kredytowanej w ten sposób nieruchomości.

To zaś niejako wymusza na bankach zwiększenie wymogów dotyczących zdolności kredytowej oraz zabezpieczeń zobowiązania. W większości tych instytucji żadnych szans na uzyskanie kredytu walutowego nie mają osoby zarabiające poniżej 10 tys. złotych. W chwili obecnej jest to zatem oferta dostępna jedynie dla bardzo zamożnych osób o stabilnej sytuacji zawodowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*