Kredyt samochodowy a rachunek w banku

O kredyt samochodowy możemy się obecnie ubiegać w wielu bankach. Zazwyczaj pierwsze kroki kierujemy do instytucji, z której usług korzystamy od jakiegoś już czasu. Liczymy bowiem na to, że tam właśnie zostaną nam zaoferowane najbardziej dogodne warunki umowy. Oczywiście nie zawsze tak się dzieje – wówczas skłaniamy się ku propozycjom innych banków.

Zupełnie naturalne wydaje się nam to, że bank – udzielając nam kredytu samochodowego – żąda tego, abyśmy założyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Bank tłumaczy nam to w ten sposób, że dzięki temu łatwiej będzie obsługiwać kredyt samochodowy na oświadczenie o osiąganych dochodach. Godzimy się więc na to mimowolnie, nie zawsze się nad tym zastanawiając. Tymczasem żaden bank nie ma prawa stawiać nam takich wymagań. Poza tym istnieje jeszcze taka opcja jak rachunek techniczny – jest on bezpłatny, a jego przeznaczeniem jest tylko i wyłącznie obsługa kredytu. O takowej możliwości rzadko który bank informuje klientów. Dlaczego? Sprawa jest oczywista – ROR-y stanowią dla banków źródło zarobków. Konta te nie są prowadzone za darmo – co miesiąc pobierana jest z tego tytułu opłata.

W większości przypadków płacić musimy również wtedy, gdy dokonujemy transakcji drogą elektroniczną – na przykład robiąc przelew online. W skali roku wychodzi z tego całkiem niezła suma, którą bank zasila swój budżet. Ponadto jeśli mamy rachunek, łatwiej jest nas kontrolować. Chęć ułatwienia pewnych spraw pozostaje zatem na bardzo dalekim planie. Tak naprawdę jest to tylko kolejny pretekst, by wyciągnąć z kieszeni klientów dodatkowe pieniądze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*