Kredyt na samochód a polisa AC

Osoby decydujące się na zaciągniecie kredytu samochodowego mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia autocasco – w skrócie AC. Wymagają tego wszystkie bez wyjątku banki. Autocasco jest ubezpieczeniem samochodu od kradzieży, uszkodzeń oraz zniszczeń. Jednym ze standardowych zabezpieczeń kredytu samochodowego jest cesja praw z polisy AC na rzecz banku. Kredytobiorca musi zdawać sobie sprawę z tego, co to oznacza w praktyce.

Przede wszystkim cesja z polisy AC – podobnie zresztą jak wszystkie inne zabezpieczenia – ma za zadanie chronić interesy banku, a nie klienta. W trakcie obowiązywania umowy przytrafić się mogą tymczasem różne rzeczy – samochód może zostać skradziony lub uszkodzony. W przypadku zaistnienia pierwszej z wymienionych sytuacji pieniądze z polisy zostają przeznaczone na spłatę zobowiązania. Jeśli klient spłacał kredyt systematycznie, wówczas nie traci prawa do odszkodowania. Takie rozwiązanie ma ten plus, że nie trzeba płacić za coś, czego się już nie posiada. W przypadku uszkodzenia auta sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Aby uzyskać od firmy ubezpieczeniowej środki na pokrycie szkód, potrzebna jest zgoda banku. W sytuacji, gdy raty za kredyt na jakiś dobry samochód (Kredyty-samochodowe.pro) płacone były bez opóźnień, bank nie robi problemów z wyrażeniem zgody, ale na taką decyzję trzeba niestety poczekać. Nie zostanie wydana od ręki. Najpierw bank musi skonsultować sprawę z ubezpieczycielem. Dopiero potem podejmuje stosowne działania. Nie da się zatem ukryć, że z punktu widzenia kredytobiorcy jest to dość uciążliwe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*