Kredyt mieszkaniowy a okres kredytowania

Jak wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy? Takie pytanie zadaje sobie każda osoba, która decyduje się na zaciągnięcie tego zobowiązania. Mnóstwo aspektów trzeba wziąć w tym momencie pod uwagę – między innymi długość okresu kredytowania jeśli chodzi o kredyty hipoteczne oferowane przez banki detaliczne . Czynnik ten ma decydujący wpływ na główne parametry kredytu mieszkaniowego.

Dlaczego? Dzieje się tak z kilku powodów. Długość okresu spłaty określa, jaka jest maksymalna zdolność kredytowa wnioskodawcy. Ponadto im dłużej ktoś zamierza kredyt spłacać, tym niższa jest jego marża – niższa marża oznacza niższe oprocentowanie. Medal ma jednak dwie strony, gdyż w takiej sytuacji trzeba się liczyć z płaceniem wyższych odsetek. Osoby decydujące się na krótszy okres kredytowania dość często wybierają raty malejące – aby sobie jednak na to pozwolić, trzeba posiadać zdolność kredytową na wysokim poziomie. Raty malejące w początkowej fazie okresu spłaty są wysokie, jednakże dzięki nim można na kredycie tak naprawdę sporo zaoszczędzić. Koniecznie w tym momencie trzeba też wspomnieć o pewnej istotnej sprawie. Obecnie banki maja obowiązek dość rygorystycznego sprawdzania finansowej wiarygodności klientów.

Jeśli ktoś chce wziąć kredyt mieszkaniowy na przykład na 35 lat, to jego zdolność kredytowa zostanie oceniona pod kątem 25-letniego okresu spłaty. Oznacza to, iż nawet przy założeniu, że kogoś interesuje maksymalny czas kredytowania, jaki dany bank oferuje, zdolność kredytowa musi być większa. Banki zabezpieczają się w ten sposób przed sytuacjami, kiedy pojawiają się problemy ze spłacaniem rat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*