Cesja z polisy AC – sposób na zabezpieczenie kredytu samochodowego

Decydując się na zaciągnięcie kredytu samochodowego, musimy liczyć się z tym, że bank zażąda od nas zabezpieczenia go w odpowiedni sposób – przy czym nie ma w zasadzie znaczenia czy potrzebujemy pieniędzy na auto nowe, czy też używane. Banki stosują tutaj dość szeroką gamę zabezpieczeń, a jednym z nich jest cesja praw z polisy AC.

Obowiązkowo biorąc kredyty samochodowe na zakup używanego auta musimy zatem wykupić ubezpieczenie autocasco chroniące przed następstwami kradzieży czy uszkodzeń będących efektem kolizji oraz wypadków. Cesja polega na tym, że prawo do dysponowania polisą ma bank – oczywiście tylko w trakcie obowiązywania umowy. Dokonując cesji, godzimy się na to, aby bank stał się współwłaścicielem samochodu (stosowny zapis znajdzie się w dokumentach). Jeżeli zdarzy się tak, że pojazd zostanie skradziony, wówczas pieniądze uzyskane od firmy ubezpieczeniowej są w pierwszej kolejności przeznaczane na spłacenie długu. Jeżeli natomiast samochód został uszkodzony, ubezpieczyciel wypłaca pieniądze dopiero po konsultacjach z bankiem oraz wyrażeniu przez niego zgody (co w praktyce zajmuje trochę czasu, więc najlepiej uzbroić się z cierpliwość).

W obydwu opisanych przypadkach, jeśli płacimy raty systematycznie i bez opóźnień, nie tracimy prawa do odszkodowania z tytułu poniesionych strat. Cesja praw z polisy AC jest uważana przez kierowców za najmniej drastyczną z form zabezpieczania kredytu samochodowego. W przypadku kradzieży auta jest nawet bardzo korzystna, ponieważ nie musimy spłacać kredytu za rzecz, której nie posiadamy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*